Skoliozė - kreivas stuburas bei kaip sau padėti

Skoliozė – kreivas stuburas bei kaip sau padėti

Turinys.

Kas yra skoliozė?

Tai stuburo iškrypimas į šoną, kuris gali pasireikšti juosmeninėje arba/ir krūtininėje dalyje. Gali pasitaikyti atvejų kai stuburas krypsta trijose plokštumose (į šoną, į priekį arba atgal bei rotuoja aplink savo ašį). Tipinės skoliozės atveju žmogaus stuburas dažniausiai būna S arba C formos.

Skoliozė

Skoliozė nustatoma, kai stuburo iškrypimas yra daugiau už 9 laipsnius (10 laipsnių Kobo kampas). Tai nustatoma padarius rentgeno nuotrauką. Šia liga serga maždaug 3% pasaulio žmonių.

Mergaitėms ši liga gali pradeda vystytis dažniausiai 10-12 metus, berniukams 12-14 metus. Paauglystės laikotarpiu apie 10-18 metus skoliozė gali labiausiai progresuoti. Taigi, labai svarbu šiuo laikotarpiu užkardyti šios ligos progresavimą, o gal pavyks ir visai išgydyti, jei stuburo nuokrypis yra nedidelis arba gerokai sumažinti nuokrypį (geriausiai tai daryti prieš prasidedant paauglystei, nes tada bus galima pasiekti geriausių rezultatų).

Žinoma galima pasiekti gerų rezultatų ir vyresniame amžiuje, bet reikia įdėti gerokai daugiau pastangų.

Dažniausiai pasitaikantys mitai kad skoliozė atsiranda nuo netaisyklingo sėdėjimo arba nuo kuprinės nešiojimo ant vienos peties, tai žinokite yra netiesa. Dažniausiai konkrečios skoliozės atsiradimo priežasties neįmanoma išsiaiškinti, nes dažniausiai tai lemia daug faktorių (genetika, fizinės traumos, slankstelių anomalijų gimimo metu, skirtingas kojų ilgis ir t.t.).

Skoliozės rūšys.

Idiopatinė skoliozė:

 • Žinoma galima pasiekti gerų rezultatų ir vyresniame amžiuje, bet reikia įdėti gerokai daugiau pastangų.

Degeneracinė skoliozė:

 • pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, kurių stuburo diskai degeneruoja dėl natūralaus senėjimo ir tai gali sukelti stuburo kreivėjimą;
 • dažnai gali išsivystyti ši problema, jeigu jaunesniame amžiuje buvo patirta trauma ir ji liko neišgydyta;
 • dažnai sukelia skausmus.

Įgimta skoliozė:

 • sukelta slankstelių anomalijų gimimo metu.

Dėl šalutinių priežasčių:

 • tokių kaip fizinės traumos;
 • spinalinė raumenų atrofija;
 • cerebrinis paralyžius;
 • viena koja trumpesnė už kitą (pašalinus šią problemą skoliozės gali ir nelikti) ir kt.

Iš šių skoliozės rūšių idiopatinė skoliozė yra dažniausia ir lemia 80% atvejų.

Kas sutrinka organizme sergant skolioze?

 • Matomas iškrypimas nugaroje.
 • Gali būti matoma rotacija stubure (viena krūtinės pusė iškilus labiau už kitą).
 • Vienas petys aukščiau už kitą.
 • Vienas klubas aukščiau už kitą.
 • Jeigu ši liga yra krūtininėje dalyje, labai tikėtina, kad pacientas turės kvėpavimo problemų.
 • Nugaros skausmas (jeigu negydomas ir yra didesnis iškrypimo laipsnis).
 • Nuovargis dėl raumenų įsitempimo.

Skoliozės laipsniai.

Skoliozė matuojama Kobo kampo laipsniais. Skoliozė diagnozė patvirtinama, kai stuburo iškrypimas yra didesnis už 9° Kobo kampo.

0°-10° Kobo kampo:

 • šis stuburo iškrypimo diapazonas nėra priskiriamas skoliozei. Tai tiesiog nedidelė stuburo asimetrija. Tokioje situacijoje vis tiek patariama apsilankyti pas kineziterapeutą, kad būtų ateityje užkardyta stuburo asimetrijos progresija ir tai netaptų tikra skolioze.

10°-20° Kobo kampo:

 • tai švelni skoliozė. Šiame diapazone jau tikrai būtų protinga taikyti kineziterapijos procedūras (masažas ir tempimas), pratimus norint užkardyti skoliozės progresavimą bei galbūt pavyktų sumažinti iškrypimą (reikalauja nemažai pastangų), kad ateityje nebūtų didesnių sveikatos problemų.

20°-40° Kobo kampo:

 • tai vidutinio sunkumo skoliozė. Šiame iškrypimo diapazone būtina taikyti intensyviai kineziterapines procedūras (masažas ir tempimas), pratimus bei nešioti pagal Jūsų parametrus specialiai pagamintą įtvarą (korekcinis skoliozės įtvaras). Norint gauti tokį įtvarą reikia kreiptis į gydytojus.

40°-60° ir daugiau laipsnių Kobo kampo:

 • tai sunki skoliozė. Iškrypimas kūne labai matomas, labai gali suprastėti sveikata (apsunkėjęs kvėpavimas, vidaus organų sutrikimai). Esant tokiam iškrypimui rekomenduojama stuburo operacija (dėl operacijos reikėtų kalbėtis su kompetentingu gydytoju) ir toliau atliekama reabilitacinė kineziterapija.

Kuo skoliozė yra sunkesnė, tuo gali ši liga labiau progresuoti negydant jos.

Skoliozės gydymas.

Stuburo sausas vertikalus tempimas, masažas ir manualinė terapija:

mūsų stuburo korekcijos kabinete ortopedijavisiems.lt taikomas gydymas paremtas sausu vertikaliu tempimu, gydomuoju masažu bei manualine terapija (tempimo metu).

Šio gydymo pradininkas Lietuvoje gydytojas Zigmas Katauskas, jis ir įkūrė “Ortopedija visiems” kabinetą. Šis metodas ypatingai geras turint nugaros skausmus, nemalonius pojūčius, diskomfortą, kuriuos gali sukelti skoliozė.

Taip pat šis gydymas yra labai geras akseleratorius kineziterapijos pratimams (pasiekiami geresni rezultatai).

Pradžioje mūsų stuburo korekcijos kabinete rekomenduojama atlikti nors 10 procedūrų kas savaitę ir paskui sudaromas planas kas mėnesį. Kai kurie klientai norintys geresnių rezultatų, atlieka procedūras kas savaitę.

Dėl susitikimo laiko kreipkitės +370 698 47998 arba el. paštu ortopedijavisiems@gmail.com.

Būtų puiku, jeigu turėtumėte su savimi viso stuburo rentgeno nuotrauką, kurioje būtų matyti juosmeninė dalis, krūtininė dalis bei kaklo slanksteliai.

Schroth metodas - skoliozei pratimai:

kineziterapijos Schroth metodo pratimai yra vieni iš efektyviausių gydant skoliozę tiek vaikui, tiek suaugusiam.

Norint išmokti Schroth metodo pratimų, reikia būtinai juos daryti pradžioje prižiūrint kompetentingam Schroth metodo specialistui-kineziterapeutui, tada juos galima atlikinėti savarankiškai.

Kiekvienam žmogui sudaromi specifiniai (būtent tam žmogui) šio metodo pratimai, kuriuose įjungiama laikysenos koregavimas, kvėpavimo technikos, raumenų subalansavimas.

Nugaros įtvaras:

nugaros įtvaras turi būti koreguojantis stuburo deformacijas trijose plokštumose, t. y. pagal Jūsų parametrus, pagal stuburo iškrypimą nulietas ortopedo techniko.

Įtvaro pavyzdys galėtų būti toks:

Nugaros įtvaras

Tokį įtvarą turėtų skirti gydytojai.

Skoliozės operacija:

jau buvo paminėta šiame straipsnyje, kad operacija skoliozei gydyti taikoma, kai yra didelis iškrypimas (40° ir daugiau laipsnių).

Dėl operacijos reikėtų kalbėtis su kompetentingu gydytoju.

Operacijos metu stuburas gali būti visiškai ištiesintas. Tai yra efektyviausias skoliozės sukelto stuburo iškrypimo gydymas.

Bet yra ir neigiamų pasekmių, t. y. lieka randas (gali likti ryškesnis arba mažiau matomas, tai priklauso nuo gijimo) bei lieka įveržti į stuburą metalai visam gyvenimui.

Daugiau informacijos apie tai galite sužinoti šiame vaizdo įraše:

Skoliozės operacija

Geriausių rezultatų pasieksite savo skoliozės gydyme, jeigu kartu disciplinuotai atliksite kineziterapinius pratimus (Schroth metodu paremtus), bus daromas jums masažas su sausu vertikaliu tempimu (kontaktai žemiau) bei nešiosite korekcinį įtvarą (išlietą pagal jūsų stuburo parametrus). 

Skoliozė suaugusiam.

Skoliozės gydymas taikomas vaikams, taip pat ir pilnai suaugusiems, t. y. kineziterapijos procedūros ir pratimai, įtvaras, operacija.

Bet kaip buvo paminėta šiame straipsnyje, norint pasiekti gerų rezultatų, reikia įdėti daug pastangų.

Yra atlikta mokslinių tyrimų bei yra sėkmingų istorijų, kai pilnai suaugę pacientai pasiekia įspūdingų rezultatų taikant kineziterapines procedūras (tokias kaip masažai ir tempimai), pratimus (paremti Schroth metodu) bei dėvint korekcinį įtvarą (skaitykite daugiau apie tai „Skoliozės gydymas > Nugaros įtvaras“ skiltyje).

[1] Yra straipsnis, kuriame įrodyta, kad moteris 26 metų pilnai susiformavus ir kuri turi idiopatinę skoliozė 21 laipsnio, atliko 3 kartus į savaitę treniruotę, kuri susidėjo iš tempimo pratimų, Schroth pratimų bei raumenų stiprinimo ir kuri trukdavo apie 40 minučių, ir po aštuonių savaičių pasiekė tokių rezultatų:

 • iškrypimas sumažėjo nuo 21° iki 16° Kobo kampo;
 • šonkaulio kupra sumažėjo nuo 15° iki 9°;
 • ženkliai sumažėjo nugaros skausmas;
 • dingo dusimas lipant laiptais. [1]

Daugiau galite pasiskaityti šia nuoroda:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4563341/

Tai yra įspūdingi rezultatai. Tai nereiškia, kad Jūs galite irgi taip lengvai pasiekti tokių rezultatų, nes tai priklauso nuo pačio stuburo iškrypimo ir t.t., bet dedant daug pastangų galima pasiekti gerų rezultatų.

[2] Kitame straipsnyje tiriamasis 26 metų vyras, kuris turi gan sudėtingą skoliozę, t. y. 30 laipsnių iškrypimas, viena trumpesnė koja už kitą bei išsivysčiusi kifozė 79 laipsnių.

Tyrimo metu, kuris truko 12 mėnesių, tiriamasis dėvėjo korekcinį nugaros įtvarą „ScoliBrace“ 12-14 valandų per parą ir atlikinėjo specialiai jam paskirtą (atsižvelgiant į stuburo iškrypimą) reabilitacinę treniruotę.

Po 12 mėnesių skoliozė sumažėjo iki 25 laipsnių (-5°), o kifozė iki 63 laipsnių (-16°). Tiriamasis prisipažino, kad nesitreniravo kaip buvo sutarta, kartais treniruodavosi tik kartą į savaitę.

Jeigu tiriamasis būtų atlikęs treniruotes disciplinuotai, 5-6 kartus į savaitę, manoma, kad rezultatai būtų geresni. [2]

Daugiau galite pasiskaityti šia nuoroda:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6382486/

Keletas sėkmingo konservatyvaus (kineziterapiniai pratimai, masažai, tempimai) gydymo istorijų užsienyje:

Šiuose vaizdo įrašuose parodyti pratimai gali Jums netikti, t. y. Jums pratimus turi sudaryti kineziterapeutas, pagal Jūsų stuburo, fizinio pasirengimo būseną (kurie tiks tik Jums).

Išvados.

 1. Bendra taisyklė – kuo anksčiau pradėsite gydyti skoliozę ir gydysitės nenutrūkstamai, tuo geresnių rezultatų pasieksite.
 2. Kineziterapijos procedūrų bei pratimų (rekomenduoju Schroth) pagrindinis tikslas yra sustabdyti skoliozės progresavimą, bet esant paciento dideliam atkaklumui, nenutrūkstamam, disciplinuotam, teisingam kineziterapinių pratimų atlikimui bei masažų su tempimu darymui, galima pasiekti stuburo kreivės sumažėjimą, tai rodo moksliniai tyrimai bei realios istorijos.
 3. Kineziterapiniai pratimai turėtų būti atliekami beveik kasdien ir nenutrūkstamai porą metų, kad būtų matomi rezultatai.
 4. Kineziterapijos procedūras, kurias atliekame mes (kontaktai žemiau), turėtų būti atliekamos klientui nors kas mėnesį arba kas savaitę (geresni rezultatai).

Literatūra.

 1. Yang JM, Lee JH, Lee DH. Effects of consecutive application of stretching, Schroth, and strengthening exercises on Cobb’s angle and the rib hump in an adult with idiopathic scoliosis. J Phys Ther Sci. 2015;27(8):2667-2669. doi:10.1589/jpts.27.2667.
 2. Gubbels CM, Oakely PA, McAviney J, Harrison DE, Brown BT. Reduction of Scheuermann’s deformity and scoliosis using ScoliBrace and a scoliosis specific rehabilitation program: a case report. J Phys Ther Sci. 2019;31(2):159-165. doi:10.1589/jpts.31.159.
 3. https://www.youtube.com/watch?v=_3_mWo_W42M.
 4. https://www.youtube.com/watch?v=Ta3-m5TB7e8.
 5. https://www.youtube.com/watch?v=iOKmevCz0OA.

Būtų puiku, jeigu turėtumėte su savimi viso stuburo rentgeno nuotrauką, kurioje būtų matyti juosmeninė dalis, krūtininė dalis bei kaklo slanksteliai.

Daugiau negu 20 metų patirties.
Atlikta daugiau negu 50,000 procedūrų.

Turite nusiskundimų dėl stuburo?

Susisiekite dabar!